Yeni Üretim Yatırımlarıyla Vites Büyüten Cryocan – Cryocan
KUYAP heyeti CRYOCAN’ı ziyaret etti.
12 Nisan 2016
CRYOCAN’ ın Dizayn ve Üretimi ASME Stamp Kullanımına Yetkili
12 Nisan 2016

LPG ve kriyojenik tank sektörünün en hızlı büyüyen firmalarından biri olan Cryocan’ın Genel Müdürü Tekin Urhan, yeni üretim yatırımları ve ihracat hedefleri ile ilgili Enerji Petrol Gaz’a açıklamalar yaptı.

Cryocan, ‘pazar yapıcı’ konumuna gelecek

LPG ve kriyojenik tank sektörünün en hızlı büyüyen firmalarından biri olan Cryocan’ın Genel Müdürü Tekin Urhan, yeni üretim yatırımları ve ihracat hedefleri ile ilgili Enerji Petrol Gaz’a açıklamalar yaptı. 1  milyon dolar tutarında bir yatırımla devreye aldıkları yeni tesisleri sayesinde LPG tank imalatı ile kriyojenik tank imalatını ayırdıklarını kaydeden Tekin Urhan,  yeni ve büyük pazarlarda Cryocan’ın “pazar yapıcı” konumuna geleceğine ilişkin de ipuçları verdi.

TAYFUN AYDIN / RİKKAT SARICA

Sizinle geçtiğimiz yıl yaptığımız bir röportajda, 2011 yılının önemine değinmiştiniz… 2011 yılında Cryocan hedeflerine ne oranda ulaştı?

2011 bizim için sektörde iddiamızı sürdürdüğümüz bir yıl oldu. Verimliliğimizi artırıp, mühendislik çalışmalarına ağırlık verdiğimiz bir yıldı. Geçtiğimiz yıl ciromuzu 2,5 kat arttırma hedefimiz vardı, bunu gerçekleştirdik.  Genelde krizin etkileri silinmemişken bizim için gayet memnun olduğumuz bir yılı geride bıraktık.

Sektörünün en hızlı büyüyen firmalarından biri olan Cryocan’ın 2012 yılından beklentiniz nelerdir?

Bu sene yine iddialı bir hedefle yola çıktık. Minimum yüzde 200 büyüme oranını gerçekleştirmek konusunda Cryocan ekibi olarak hedefe kilitlenmiş durumdayız. Bunun için yapılması gereken çok şey var.  Öncelikle iç pazarın dışında yurtdışını da yakından takip etmek gerekiyor. Bu noktada satış ekibimiz tarafından yürütülen, yurtdışı pazarlarda özellikle Doğu Avrupa, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ile Afrika pazarında ciddi çalışmalarımız mevcut.

Üretim tesislerinizde yeni bir yatırım veya kapasite artışı düşünüyor musunuz?

Bunu sadece düşünmekle kalmadık hayata da geçirdik. Hedeflerimizi gerçekleştirmek, sürdürülebilir bir büyüme yakalamak için Şubat ayında LPG Tank üretimini ayırarak yeni bir tesisi hayata geçirdik. Bir milyon dolara yakın yatırımla gerçekleştirdiğimiz bu tesisimiz sayesinde kriyojenik tank imalatı ile LPG tank imalatını ayırmış olduk. Böylece imalat kapasitemizi iki katına çıkarmış bulunuyoruz.

İhracat ve iç piyasa arasında nasıl bir denge kuracaksınız? Yurtdışı pazarlardaki konumunuz hakkında bilgi verir misniz?

Bu sene üretimimizin yüzde 65’ine yakınını ihracata ayırmayı düşünüyoruz. Tabii ki iç pazar dinamikleri ve talep yoğunluğu bu oranı tersine de çevirebilmekte. Türkiye, ciddi mühendislik, know how ve teknoloji gerektiren Kriyojenik tank konusunda ismi kaliteyle anılan bir ülke durumunda. Bunda yıllarca bu sektöre hizmet etmiş rakiplerimizin de payı büyük. Ülkemiz ve firmamız özellikle yeni gelişmekte olan LNG piyasalarında yol gösteren, mühendislik birikimini aktaran ve dolayısıyla yeni pazar yaratan bir konumda.  Bu anlamda Cryocan, önümüzdeki dönemde şu anda ticari açıdan açıklayamadığım çok yeni ve büyük pazarlarda önemli “Pazar Yapıcı” bir konuma gelecek.

Dünya pazarlarında LPG ve kriyojenik tanklara olan talep seviyesi hangi aşamada? Cryocan’ın global pazardaki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu soru önemli bir soru. Çünkü basınçlı kap sektörü dünyada gittikçe büyüyen bir konumda. Bizim dünyadaki pazar payımız ise başlangıç seviyelerinden büyüme aşamasına geçme safhasında. LPG geri kalmış veya yeni gelişmekte olan pazarlarda yıldız iken, LNG ve sınai gazlar gelişmiş pazarlar veya gelişmekte olan pazarlarda Yıldız. Biz bu sebeple LPG ve kriyojenik piyasalarını tamamen farklı operasyonlar olarak nitelendirdik ve Pazar hedeflerini buna göre şekillendirdik.  Dünyada LPG konusunda çok firma var iken kriyojenik konusunda sınırlı sayıda firma mevcut.  Bu noktada dünyadaki sayılı ve seçkin firmaların arasında ilk sıralarda olmak ve pazar payını hatırı sayılır şekilde yükseltmek uzun vadeli hedefimiz.